Co jsme dělali ve druhé polovině roku 2011

Posted by
|

Startup: SportCentral
Období: 9-12/2011

Druhá polovina roku 2011 přinesla spoustu změn.

Našli jsme si grafika

Vždy jsme počítali s tím, že SportCentral bude muset někdo „nakreslit“. A během srpna 2011 nastal čas, kdy jsme začali uvažovat o tom, že už by to mělo nějak vypadat. Najít grafika bylo poměrně jednoduché – David jednoho znal.

Myslím, že to bylo na konci srpna, kdy jsme se poprvé sešli s grafikem Lubošem v restauraci Uctívaný Velbloud v Plzni. Od začátku jsme z toho měl dobrý pocit – ptal se na správné otázky, bylo vidět, že má zkušenosti. Vysvětlili jsme, co by měl SportCentral dělat a Luboš si načrtl, jak by mohl vypadat. Zároveň jsme mu ukázali pár webů, které se nám líbily. Ačkoli typově SportCentralu neodpovídaly, chtěli jsme poukázat na styl, v jakém bychom si náš web představovali.

Líbila se nám jednoduchost, uhlazenost, spíše světlé barvy (možná modrá), jednoduché ikonky.

S Lubošem jsme se domluvili, že grafika by vyšla na 3000,- Kč a byla by v ní hlavní stránka, vyhledávání sportovišť a jeho výsledky, detail sportoviště, rezervační systém, přidání nového sportoviště a jeho editace, nastavení uživatele. Cena byla poměrně nízká díky tomu, že Luboš byl Davidovo kamarád.

Díky tomu, že jsme našli Luboše, zvýšil se tlak na to, abychom s prací pohnuli ještě víc. S tím souviselo to, že jsme předělali wireframy (náčrtky webu) z papíru do digitální podoby pomocí nástroje Lumzy (dnes používáme mnohem lepší Balsamiq Mockups a Lumzy moc nedoporučuji). Na tomto PDF: SportCentral_wireframes.pdf se můžete podívat, jak vypadaly nakreslené hlavní stránky SportCentralu. Jde o poměrně jednoduchou a nevzhlednou verzi, dnes už děláme hezčí (ukážu později).

Odpadl Vláďa

Během září jsme se nějak nemohli spojit s Vláďou. Tuším, že tehdy i někde byl, ale zkrátka neměl moc času. Koncem září jsme se s ním tedy sešli (opět u Velblouda) a řekli si, že takhle to dál nejde. Vlastně s tím přišel tak nějak i on, nebo to alespoň tušil. Neměli jsme mu nic za zlé, vždyť jsme v tom byli všichni dobrovolně. Je to ale docela škoda, vždy jsem jej považoval za dobrého programátora.

První grafické návrhy a Luboš přestává být zaměstnancem

Zanedlouho od první schůzky s Lubošem jsme se potkali znovu a ukázal nám, na čem pracoval. Sami můžete posoudit, jak se vám líbí…

Později bych rád přidal článek o tom, jak se grafika postupně měnila. Verzí vzniklo v průběhu času více, teď už jsme u více než desáté.

Zároveň Luboš projevil zájem o to, abychom jej přibrali do týmu jako spoluzakladatele. Po odchodu Vládi jsme měli s Davidem rozdělená procenta na polovinu. S Lubošem jsme se dohodli na 5% z projektu s tím, že jsme si s Davidem měli ještě domluvit, co se stane s našimi 50% a 50%. Jedna varianta byla, že každý dáme 2,5%, druhá varianta pak že mně zůstane 50%, David bude mít 45% a já zaplatím programátora, kterého jsme si chtěli najmout.

Našli jsme si i programátora

V listopadu jsme se s Davidem shodli, že potřebujeme programátora. Chtěli jsme SportCentral dělat, ale David na to neměl moc času. Ani už nevím jak, ale někde jsme získali kontakt na programátora Pavla, který měl umět PHP, ve kterém jsme web psali.

S Pavlem jsme se sešli opět jako obvykle u Velblouda. Představili jsme, co by měl SportCentral být, Pavel nám zase vyprávěl o tom, co dělá. Dokonce se ukázalo, že aktivně hraje futsal, a i možná proto se mu SportCentral líbil. Na závěr jsme se domluvili, že pro nás bude pracovat. David měl připravit všechno potřebné, aby mohl Pavel začít, a domluvit se s ním na postupu.

Bohužel ne všechno šlo tak, jak jsme chtěli. Vlastně se nedělo nic. Asi po týdnu nám Pavel přestal reagovat na jakékoli sms, volání, zprávy na Facebooku nebo emailu. Nejdřív jsme si mysleli, že někam odjel, pak už to bylo divné. V jednu chvíli jsme si mysleli, že si nás akorát vyslechl a už si sám někde pracuje na podobném projektu.

Největší frustrace byla z toho, že jsme se s ním prostě nemohli spojit a nevěděli, co se vlastně děje. Až po soustavném bombardování zprávami nám asi po měsíci odpověděl, že pro nás pracovat nebude a že se omlouvá za nekomunikaci, ale to bylo kvůli něčemu osobnímu. No, co se dalo dělat. Celou dobu jsme byli vzteky bez sebe, ale nyní to z nás všechno spadlo, protože už jsme alespoň věděli, jak se to má.

Rozloučili jsme se s Davidem

Během prosince jsem začínal mít stále větší pocit, že naším tempem to budeme dělat roky. David bohužel neměl téměř žádný čas kvůli práci v Socialbakers, kde jsem také 2x pracoval (jednou jako projektový manažer, podruhé na SEO). Chápal jsem to, nebyl už student a nějakou práci potřeboval. Ale SportCentral se kvůli tomu bohužel téměř nehýbal. Několikrát jsme o tom mluvili a vždy si řekli, že to ještě nějak zkusíme. Nechtělo se mi o Davida přijít a dodnes si myslím, že by bylo fajn dělat startup s ním. Ale tenkrát už to nešlo.

V půlce prosince jsme se sešli a řekl jsem mu, že takto už to dál nechci. Chápal to a i když na SportCentralu asi ještě chtěl pokračovat, domluvili jsme se, že už nebude. V tu chvíli jsem neměl s nikým dalším nic domluveného a byl jsem tedy bez jakéhokoli programátora, ale uvažoval jsem o několika variantách co udělat pro to, aby SportCentral mohl pokračovat.

A našel jsem investora

Těsně před Vánoci. 20.12.2011 jsem prezentoval SportCentral Tomášovi z firmy Syntactic Sugar ve snaze získat finanční investici, která by mi umožnila vytvořit tým programátorů a startup začít dělat konečně pořádně.

A podařilo se. Co jsem mu prezentoval, kolik peněz jsem získal a další podrobnosti – objeví se v dalším článku :-)


 

Comments

Add a comment

*

  1. 06 – Jak jsem poprvé prezentoval podnikatelský plán SportCentralu investorovi [VIDEO, PREZENTACE] – StartupHelp.cz01-16-13
  2. Seznam témat o startupu SportCentral | StartupHelp.cz02-26-14
  3. Jak jsem získal investora na svůj startup a na čem jsme se domluvili [+SMLOUVA] | StartupHelp.cz02-26-14

Pokud ti článek pomohl, není nic lepšího, než pomoci i dalším :-)


 

Co je StartupHelp

StartupHelp je pomocník pro ty, kteří chtějí začít podnikat nebo už vlastní firmu mají. Otevřeně popisuje, jak vznikaly startupy SportCentral a GMCHelper. Jsou tady zveřejněné interní informace v původní podobě – chyby i úspěchy. StartupHelp je otevřený i dalším lidem, kterým se tato myšlenka líbí a chtěli by psát o svém podnikání nebo nápadech. Přidejte se.

Máte startup?

Pokud máte vlastní startup a chtěli byste o něm psát na StartupHelp, napište na roman@startuphelp.cz.
Jsme na: Twitteru a Facebooku