Jak jsem získal investora na svůj startup a na čem jsme se domluvili [+SMLOUVA]

Posted by
|

Startup: SportCentral
Období: 1/2012

V předchozím příspěvku jsem zveřejnil video a prezentaci z první schůzky, kterou jsem měl s investorem, když jsem SportCentral začínal. Nyní bych rád nastínil, jak to celé dopadlo.

Jak jsem dostal investici na startup

Stačila na to jedna schůzka těsně před Vánoci 2011. Trvala kolem 2 hodin a vysvětlil jsem na ní, co má být SportCentral. Investor, který přede mnou seděl, byl Tomáš Holub, ředitel IT společnosti Syntactic Sugar, kde jsem dříve pracoval.

Domluvili jsme se docela jednoduše, protože jsme se už dříve znali. Hned po mojí prezentaci mi řekl, že se mu nápad líbí a že by se do něj chtěl nejspíš pustit. Nechal si ještě pár dní na rozmyšlenou a domluvili jsme se, že hned v týdnu po Vánocích se sejdeme. Po pár dnech mi řekl, že má o investici do mého startupu zájem.

Zbývalo doladit podrobnosti – jak velká investice bude, jaký podíl za to dostane, případně další podmínky. Žádné zvláštní požadavky neměl, se směřováním startupu souhlasil. Kromě peněz byl ochotný poskytnout:

 • Zázemí vlastní firmy (kanceláře, server, vybavení, občerstvení)
 • Čas lidí ve firmě, kdybychom potřebovali s něčím poradit (v oblasti vývoje)
 • Vedení účetnictví a další administrativy, abychom se mohli soustředit na to hlavní

Podmínky investice a smlouva

Vše šlo hladce, žádné složité vyjednávání. Já, Tomáš i Luboš (třetí společník) jsme hlavně chtěli co nejrychleji začít. Toto byly nejdůležitější body, na kterých jsme se dohodli:

 • Tomáš bude průběžně poskytovat peníze na provoz startupu až do výše 500 000 Kč, Roman se bude podílet 1:10, tj. do výše 50 000 Kč
 • Podíly jsme stanovili na 70% Roman, 25% Tomáš, 5% Luboš
  • Já navrhoval 75%, 20%, 5%, proto jsem se s Tomášem domluvil, že pokud mu jeho investici v budoucnu splatím, mohu si tím koupit 5% zpátky
 • Zatím nebudeme zakládat firmu, startup můžeme dělat v rámci Tomášovy společnosti
  • Nechtěli jsme řešit pro nás v tu chvíli nepodstatné věci a zároveň jsme si důvěřovali
 • Roman bude pracovat na „plný úvazek“ bez nároku na mzdu, Luboš min. 60h / měsíc bez nároku na mzdu a Tomáš se bude podílet min. 5h / měsíc
  • Pokud by chtěl někdo více, samozřejmě může

A to bylo vlastně vše podstatné. Zbytek byla omáčka ve stylu Společenské smlouvy pro s.r.o., která to celé dolaďovala.

Smlouva o založení a investici do startupu ke stažení

Protože na StartupHelp chci veřejně sdělovat i interní informace, dávám naši smlouvu s investorem volně ke stažení v PDF (8 stran).


 

 

Pohled zpátky

Kdybych se mohl vrátit, změnil bych tyto věci:

 • Důraznější dodržování smlouvy
 • Zakladatelé pracují na plný úvazek
 • Vyšší úvodní investice a větší přínos investora

Jak se dočtete ve smlouvě o založení startupu, stanovil jsme si, kdo bude pracovat kolik hodin a co se děje v případě nedodržení. Mít to na papíře je fajn, ale druhá věc je to dodržovat a trvat na dodržení. Když se ohlédnu za uplynulými dvěma roky, měl jsem více tlačit právě na dodržování. Někdy se totiž stávalo, že Tomáš a Luboš, kteří kromě SportCentralu dělají i jiné věci, nedokázali slíbené hodiny dodržet. Bohužel náš příliš kamarádský vztah bránil tomu, abych více vyžadoval dodržování sepsaných pravidel, a jejich jiné zaměstnání prostě někdy dostávalo přednost.

Na začátku se to zdá jasné – všichni máme chuť se hned pustit do práce a čert vem nějaké papírování. Smlouvy jsou ale potřeba až ve chvíli, kdy je něco špatně. A na začátku se moc nepředpokládá, že bude něco špatně. Nicméně bych už na začátku doporučil se zabývat tím, co se stane, když …

Tohle souvisí i s tím, že Luboš přišel do týmu ve chvíli, když jsme SportCentral dělali ještě se 2 kamarády. Nejprve jsme jej chtěli platit, ale poté jsme se domluvili, že bude pracovat zdarma a dostane 5% podíl. Záhy se z něj však stal spoluzakladatel, ale původní dohoda zůstala. A ono 5% není moc na to, aby měl člověk chuť se snažit, jako když má těch procent třeba padesát. Takže se vlastně není čemu divit, že se pak slíbených 60 hodin někdy nepodařilo dodržet a SportCentral musel ustoupit práci, která mu vydělávala na živobytí.

Kdybych to měl udělat znovu, buď bych založil startup úplně sám, nebo s někým, kdo by měl vyrovnanější podíl (nemusí to být nutně 50:50). V takovém případě bych ale chtěl jeho plnou účast.

Posledním poučením je pro mě výše investice – řekl bych si o více. O rok nakonec Tomáš do startupu více vložil, ale raději bych je měl jisté už na začátku. Také bylo v úvodu těžké odhadnout, kolik budeme vlastně potřebovat a co s tím budeme dělat. Tohle tedy není ani tak kritika, jako spíše poučení se. Zároveň bych chtěl větší angažovanost investora a třeba i tvrdší jednání z jeho strany (vyžadování výsledků). To nicméně souvisí s tím, jaké má investor možnosti. Myslím si, že Tomáš poskytl, co poskytnout mohl.

 

Jaké zkušenosti máš ty? Nebo se teprve na svoji investici chystáš? Hodí se ti takovéto příklady jiných? Podělte se v komentářích, budu pak lépe vědět, jak StartupHelp psát.

Comments

 1. Karolína

  7.5.2015

  Ahoj,
  moc se mi líbí, jak jsi zde popsal svůj začátek businessu. Chystám se teď taky rozjet business s názvem Medical Info. Nejnáročnější asi bude sehnat investory a tým lidí, kteří budou ochotný pracovat naplno.

 2. Adam

  15.11.2015

  Hezky popsané. Hledám zrovna smysluplnou investici, takže článek se hodil jako vodítko :-)

 3. Dominik

  6.4.2017

  Neni tezke neco vymyslet, spis neco poradne delat, dodrzet naplanovane veci neni vždy tak jednoduché, i ja se s tím bojuji. Muj kamarad na začiatku byl aktívny vytvorili jsme plán na zastavenie apky a nyni se odmlcel. Zvažujú najit jineho iteckara jenom kdyz šou tak drazi kde jich hledat z 600€ platu. To je jako šetriť 30let na bmw x6 na ktoré soucasnu nemám, ale chcú se vidieť už efekt a najit svoj dream job.

Add a comment

*

 1. Seznam témat o startupu SportCentral | StartupHelp.cz03-11-14
 2. Jak jsme začali dělat SportCentral po získání první investice | StartupHelp.cz03-12-14

Pokud ti článek pomohl, není nic lepšího, než pomoci i dalším :-)


 

Co je StartupHelp

StartupHelp je pomocník pro ty, kteří chtějí začít podnikat nebo už vlastní firmu mají. Otevřeně popisuje, jak vznikaly startupy SportCentral a GMCHelper. Jsou tady zveřejněné interní informace v původní podobě – chyby i úspěchy. StartupHelp je otevřený i dalším lidem, kterým se tato myšlenka líbí a chtěli by psát o svém podnikání nebo nápadech. Přidejte se.

Máte startup?

Pokud máte vlastní startup a chtěli byste o něm psát na StartupHelp, napište na roman@startuphelp.cz.
Jsme na: Twitteru a Facebooku