Tvorba webové stránky od A do Z – Webhosting

Posted by
|

V minulém díle jsme si vysvětlili, co je doménové jméno a jak ho zakoupit. V tomto článku se podíváme na zoubek webhostingu (někdy zvaný jen hosting).

Co je webhosting?

Webhosting je služba, která pronajímá místo na serveru, kam si můžete ukládat obsah svého webu. Jinak řečeno webhosting pronajímá prostor na internetu. Hosting velmi často zahrnuje mnoho dalších služeb včetně e-mailových schránek, antivirové a antispamové filtry, zálohování dat, provoz webu, registrace domény, statistické nástroje atd.

Na čem u webhostingu záleží?

První dva parametry, které budete sledovat je velikost prostoru a traffic. Dále vás bude určitě zajímat počet databází, popř. její velikost, PHP, e-mailové schránky a FTP.

1.      Prostor

Prostor je velikost místa na serveru, který bude vyhrazen pro vaše webové stránky. V současné době je cena disků hodně nízká, tudíž poskytovatelé hostingů nemají problém s tím, vám poskytnout velký prostor pro váš web, mnoho z nich dokonce nabízí neomezený prostor.

Avšak není třeba to s tím prostorem přehánět, jelikož velikost mnoha webů dosahuje hodnoty v řádech desítek MB. Samozřejmě, že pokud plánujete mít na svých stránkách hodně fotek a videí, tak je třeba mít velký prostor. Pro využití redakčních systémů jako je například WordPress nebo Joomla doporučím mít sjednaný prostor v řádech GB, což není v současné době vůbec žádný problém.

2.      Přenos dat (traffic)

Druhým neméně důležitým parametrem je přenos dat, neboli traffic. Tento parametr v podstatě udává rychlost vašeho webu. Na tento parametr si dejte pozor, obzvláště v kombinaci s neomezeným prostorem, jelikož poskytovatelé musí za traffic platit poplatky správcům páteřní sítě – traffic je pro ně dražší než poskytnutý prostor. Tudíž se stává, že koncovým uživatelům webhostingu omezují přenos dat.

Pokud plánujete mít na vašem webu hodně fotek, videí a jiného obsahu, který bude ke stažení, pak se doporučuje mít sjednaný vysoký přenos dat.  Stejně tak čím větší počet uživatelů se připojí najednou, tím je zapotřebí většího trafficu. Doporučuje se tedy dát přednost většímu přenosu dat před velkým prostorem.

3.      Databáze

Databázi budete s největší pravděpodobností potřebovat, snad jen ty nejjednodušší weby se bez ní obejdou. V současné době je už téměř standardem, že webhosting bude obsahovat databázi. Správněji bychom měli hovořit o Systému řízení báze dat (SŘBD), ale název databáze se ujal v široké veřejnosti, tudíž jej takto nazývají i samotní poskytovatele.

Nejčastější databází je MySQL, se kterou si většinou vystačíte. Dalšími alternativami, se kterými se můžete setkat, jsou PostgreSQL a MSSQL. Když hosting bude poskytovat MySQL, pak je to v pohodě a většinu uživatelům to bude stačit.

4.      PHP

PHP (Hypertext Preprocessor) je skriptovací jazyk, který běží v rámci serveru a generuje HTML kód, který následně odesílá koncovému prohlížeči. V dávných dobách se vytvářely pouze statické webové stránky, tzn. že co bylo napsáno HTML kódem, tak to se v prohlížeči také zobrazilo. S nástupem dynamických www stránek bylo zapotřebí využití PHP, častěji kombinace HTML a PHP.

Vysvětlíme si to na příkladu. V čistě HTML jazyce můžete napsat kód, který bude mít výsledkem větu „Dnes je pondělí.“. Když si poté otevřete takovou stránku, tak tam budete mít vždy „Dnes je pondělí.“ a nezáleží na tom, že ten den zrovna pondělí není. Tomuto se právě říká statická stránka.

V případě kombinace HTML a PHP můžete napsat HTML kódem „Dnes je“ a PHP kódem <dnešní den>. Když si poté takovou stránku otevřete, tak uvidíte „Dnes je pondělí/úterý/středa/čtvrtek/pátek/sobota/neděle.“ právě podle toho, v jaký den jste tuto stránku otevřeli. Takovéto stránce se říká dynamická stránka, tzn. že dokáže dynamicky měnit svůj obsah v závislosti na situaci, kdy a kým otevřena.

V souvislosti s webhostingem běží PHP na serverech a zpátky do prohlížeče posílá už jen HTML kód. PHP je dnes už standardem u poskytovatelů hostingu.

5.      E-mailové schánky

E-mailové schránky jsou další běžnou službou, která je zahrnuta v rámci webhostingu. Vybírejte podle počtu e-mailových schránek, velikosti schránek, zabezpečení. Standardem bývá:

 • neomezený počet e-mailových schránek
 • 5-10 GB prostoru pro e-maily
 • webmail – přístup k e-mailům skrze webové prohlížeče
 • POP3, IMAP, POP3S, IMAPS, TLS/SSL – běžné a zabezpečené protokoly pro přenos e-mailů
 • antivirové a antispamové filtry
 • automatické odpovědi
 • a další parametry – nemá smysl si je všechny vyjmenovávat.

6.      FTP

FTP (File Tranfer Protocol) je protokol sloužící k přenosu dat mezi zařízeními v síti. FTP je dnes už základem každého webhostingu, tudíž by se nemělo stát, že narazíte na hosting bez podpory FTP, ale pro jistotu si to zkontrolujte.

7.      Další služby, které vás mohou zajímat

 • technická podpora – hodí se ji mít nonstop;
 • zálohování – nejlépe denně;
 • počet alias domén – alias je alternativní doména, která se přesměruje na hlavní doménu. Aliasy se používají hlavně kvůli možnosti překlepů a synonym, možnosti parazitování na naší doméně, přesměrování národních domén. Např. cs.wikipedia.org má alias v podobě www.wikipedie.cz, takže když někdo napíše www.wikipedie.cz (alias doména), tak ho to přesměruje na cs.wikipedia.org (primární doména). Nebo např. www.idos.cz se je alias doménou pro www.jizdnirady.idnes.cz;
 • administrační rozhraní – většinou je problém u malých hostingových firem, které to mají nepřehledné, nepraktické nebo dokonce chybí některé funkce. Dodám, že jednoduchý design administračního rozhraní nemusí být záporem;
 • .htaccess – pomocí souboru .htaccess můžete provádět některá jednodušší nastavení webu, které by jinak musel nastavovat správce serveru, kterému to může trvat věčnost. S přístupem k souboru .htaccess tedy nejste odkázáni na správce s každou maličkostí. Správci hostingu většinou nedávají .htaccess automaticky, ale musíte si jej vyžádat zvlášť a většinou jej dají jen těm důvěryhodným zákazníkům. Důvodem je, že většina běžných zákazníků .htaccess vůbec nepotřebují a nesprávné použití .htaccessu může nepřiměřeně zatížit server;
 • mod_rewrite – v dřívějších dobách platilo, že pro PHP bylo lepší mít dynamickou adresu, ale pro potřeby SEO se hodila více statická adresa. Mod_rewrite umí předvádět dynamickou adresu na statickou, tudíž jste si pomohl ve vyhledávačích a zároveň jste mohli plně využívat výhod skriptování PHP. Dnes už to není tak horké, protože vyhledávací systémy indexují dynamické adresy mnohem lépe než dříve;

Hosting zdarma

Existuje mnoho hostingů zdarma a pro nekomerční osobní stránky jsou mnohdy postačující. V čem je tedy rozdíl?

 • free hosting strkají do webů své reklamy
 • zpravidla bude doména webu obsahovat název hostingu
 • jsou omezené prostorem, trafficem i službami
 • mohou být nespolehlivé

Nebudu samozřejmě nikomu zazlívat, že pokud si vybere free hosting. Když mu to stačí, tak proč ne. Nicméně vzhledem k nízkým cenám placených hostingů opravdu nevidím důvod trpět omezení, která z free hostingů vycházejí. Kdo to myslí se svými webovými stránky trošku vážněji, ten se této možnosti vyhne.

Kolik zhruba stojí hosting?

Ceny hostingu se dosti liší, ale zpravidla se pohybují kolem 1 000 Kč za rok (ve standardní verzi). Samozřejmě záleží nejen na poskytovateli, ale také na samotnou variantu webhostingu. Ty nejjednodušší tarify, které mnohým bude zcela postačovat, mohou stát kolem 500 Kč ročně i méně.

Ptejte se správce hostingu

Pokud nebudete něco vědět ohledně konkrétního hostingu nebo potřebujete doplnit některé informace, tak neváhejte napsat na support daného hostingu. Vždy by vám měli nějak srozumitelně poradit a hlavně včas. Tímto si můžete vyzkoušet jejich přístup k zákazníkům a mnohé vám to napoví. Konkurence je velká, takže když se vám nebude něco zdát, tak je lepší přejít jinam.

Nyní už snad víte to základní o webhostingu. Máte-li nějaký dotaz nebo připomínku, napište nám do komentáře pod článkem. Příště si ukážeme, jak vytvořit jednoduchou webovou stránku ve WordPressu.

Comments

 1. Petr

  20.11.2015

  Pěkný článek, díky!

Add a comment

*

Pokud ti článek pomohl, není nic lepšího, než pomoci i dalším :-)


 

Co je StartupHelp

StartupHelp je pomocník pro ty, kteří chtějí začít podnikat nebo už vlastní firmu mají. Otevřeně popisuje, jak vznikaly startupy SportCentral a GMCHelper. Jsou tady zveřejněné interní informace v původní podobě – chyby i úspěchy. StartupHelp je otevřený i dalším lidem, kterým se tato myšlenka líbí a chtěli by psát o svém podnikání nebo nápadech. Přidejte se.

Máte startup?

Pokud máte vlastní startup a chtěli byste o něm psát na StartupHelp, napište na roman@startuphelp.cz.
Jsme na: Twitteru a Facebooku