Co jsme dělali v první polovině roku 2011

Posted by
|

Startup: SportCentral
Období: 1-8/2011

Nápad na tento startup vznikl během druhé poloviny roku 2010 (viz článek). Začal jsem jej dělat se dvěma kamarády a kolegy ze softwarové firmy Syntactic Sugar, kde jsme všichni pracovali. v managementu (dělal jsem cokoli od organizace lidí, projektový management po marketing), David byl přijat jako programátor, poté byl v obchodu, Vláďa byl programátor.

Ani už nevím, kdy nás napadlo, že bychom spolu mohli podnikat. Ale všichni jsme se shodli, že podnikat bychom chtěli. Jak už jsem popsal v Jak vznikl nápad na startup SportCentral, měli jsme různé nápady na internetové projekty už před SportCentralem, ale nikdy jsme je nerealizovali. Tohle byl první, do kterého jsme se pustili vážně.

V začátcích jsme se moc nezabývali nějakými analýzami nebo sepisováním dokumentů. Rovnou jsme začali. Vláďu s Davidem jsme pasovali na programátory, já se měl starat o marketing. Kluci rovnou začali programovat a jako technologii si zvolili ASP.NET, ve které uměl zejména Vláďa. Nikdo jsme na to ale neměli moc času, navíc už jsme společně v Syntacticu nepracovali. Většina komunikace se odehrávala přes email nebo Jabber.

V tuto chvíli bych rád čtenáře upozornil, že od roku 2011 se SportCentral výrazně posunul v tom, jak věci děláme :-) Tohle byly opravdu začátky, postupně a velmi rychle jsme se naučili spoustu věcí. Něco bychom dnes už dělali výrazně lépe, něco nedělali vůbec a něco naopak přidali.

Vytvořili jsme první wireframy

První wireframy jsme nakreslili v ruce. Můžete si na nich povšimnout ještě starého názvu Sportrez.cz.

Koupili si doménu a vložili na ni první obsah

Doménu SportCentral.cz jsme si zaregistrovali u společnosti Forpsi. Dnes už ji mám jinde – u Fortion Networks, kde využívám jejich hosting Bezobav.cz (můžu vřele doporučit, běží na tom i StartupHelp, 50 Kč / měsíc pro 5 domén).

A začali se pravidelně scházet

Brzy jsme zjistili, že když bude každý dělat pouze něco sám doma, daleko se nepohneme. A tak jsme se začali scházet v pátek kolem poledne na koleji u Vládi. Nečekejte ale žádné startupové zavření se na celý víkend v 1 místnosti a tvrdou práci. Kolem páté jsme to vždy rozpustili, protože každý něco měl.

Také jsme napsali svůj Zápis z první schůzky SportCentral (Word ke stažení), který ponechávám v původním znění. A dali jsme si dohromady seznam toho, co budeme programovat: Roadmapa SportCentral 2011 (Excel ke stažení).

Dnes už bych leccos udělal jinak – minimálně bych chtěl, abychom se tomu všichni věnovali naplno. Pokud by to nešlo, znovu bych do toho tímto způsobem nešel. Ale asi je dobré si tím projít.

Výsledkem schůzek bylo také to, že jsme přestali vyvíjet v ASP.NET a začali s PHP a frameworkem YII. Důvodem bylo to, že David v ASP.NET neuměl příliš dobře a spoustu věcí musel dělat s Vláďou. To by ani tak nevadilo, ale tím, že jsme se moc neviděli, všechno se protahovalo. YII vybral David a měl pro nás být lepší než jiné frameworky (Zend, Symfony nebo Nette). Framework je, laicky řečeno, něco, co pomáhá programátorovi tím, že jsou v něm některé věci předpřipravené. Pěkné vysvětlení je např. v tomto starším článku. V současnosti už SportCentral běží na Nette, ale o tom později.

Závěr

Inu první kroky nebyly nijak slavné. Spíše neslavné a amatérské. Ale alespoň jsme něco zkoušeli dělat. Vybrali jsme jméno, pořídili jsme doménu, začali se scházet a programovat, zkusili si udělat první wireframe.

A co přišlo ve druhé polovině 2012? Bylo to trochu jako na horské dráze – přibrání grafika Luboše, rozloučení se s Vláďou, přibrání placeného programátora, se kterým jsme se záhy loučili, rozloučení i s Davidem, sehnání investora. Ale to si počkejte na další článek…


 

Comments

Add a comment

*

  1. Seznam témat o startupu SportCentral | StartupHelp.cz02-26-14

Pokud ti článek pomohl, není nic lepšího, než pomoci i dalším :-)


 

Co je StartupHelp

StartupHelp je pomocník pro ty, kteří chtějí začít podnikat nebo už vlastní firmu mají. Otevřeně popisuje, jak vznikaly startupy SportCentral a GMCHelper. Jsou tady zveřejněné interní informace v původní podobě – chyby i úspěchy. StartupHelp je otevřený i dalším lidem, kterým se tato myšlenka líbí a chtěli by psát o svém podnikání nebo nápadech. Přidejte se.

Máte startup?

Pokud máte vlastní startup a chtěli byste o něm psát na StartupHelp, napište na roman@startuphelp.cz.
Jsme na: Twitteru a Facebooku